Okul Müdüründen mesaj var.

Okul İklimi


Nereden çıktı bu “okul iklimi” ? dediğinizi duyar gibiyim. Akdeniz, karasal ya da Muson duymuştuk ama…

Eğitimin bileşenlerinin yani eğitmen, öğrenci ve velilerin mutlu olduğu, öğrencilerin karın ağrıları çekmeden ,bile isteye, koşarak gittikleri bir ortam.

Okulda yeri geldiğinde psikolog veya sosyolog oluyoruz. Kimi zaman anne ya da baba. Sağlık memuru veya hemşire. İyi bir pedagog ya da uzman bir eğitimci. Bazen güvenlik , bazen nöbetçi, bazen de yemekhaneci. Ne olduğumuz konusunda bizim bir rahatsızlığımız yok. Çünkü çocuklar bizim en güzel çiçeklerimiz ve en güzel mutluluk kaynaklarımız. O nedenle okul içerisinde bizler bir aile gibiyiz. Onları okul kapısında karşılarken, sınıfa girince evlerine gelmiş gibi gözleri ışıl ışıl olsun istiyoruz.

Geleceğimizi yetiştirdiğimiz ve bulunduğumuz konumumuzun gün gelip yerine geçileceğini de biliyor ve çocuklarımızı buna göre eğitiyoruz. Bizlerden daha yetenekli, bizlerden daha ufku aydın olsunlar istiyoruz.

Yılın başından bu yana en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın eğitimiyle ilgili düşünmenizi istiyoruz. Daimi olarak ders yapmayan, ev çalışmalarını ihmal eden, verilen çalışma yapraklarını baştan sağma yapan veya yapmayan, öykü kitaplarını okumayan veya okumuş gibi yapan öğrencilerimizin sorumlulukları noktasında bizim payımız daha doğrusu okul ikliminin de payı var mı sizce?

Kahvaltı yapmadan gelen bir öğrenci derse nasıl konsantre olabilir? Ya da uykusunu yeterince alamayan bir çocuk? (TV izlemenin bir sınırı olmalı belki. Ya da geç uyumanın.) Uyku konusunda çocuğumuzu ne kadar eğitebildik. Onların bu yaşlarda uykuya çok ihtiyacı olduğunu ve bunun sağlıklı gelişimini dolayısıyla eğitimini olumsuz etkileyebileceğini bilmeyeniniz yoktur elbet. Derslerimizin dokuzda başlaması, okulumuzda kahvaltı etme imkanı da okul iklimine yönelik çözümler miydi acaba?

Hiçbir eğitim bir günde hayata geçmez. Eğitim bir süreç işidir ve davranış kazanmak ta zamana bağlıdır. Dolayısıyla çocuklarımızın daha başarılı olması için önce buna inanmış olmak sonra da bunun için gayret içinde olmak gerekir. Biri diğerinin önceliği değildir. Eğitime inanmak ve çaba harcamak! Sanırım püf noktası bu olsa gerek. Akademik dersler kadar, uygulamalı derslere değer vermemiz, ders programımızı 45 ders üzerinden planlamamız da mı okul iklimine dair.

Eğlemek ve oyun oynamak en doğal hak olsa da her bir etkinliğin zamanı ve yerini doğru planlamak gerekir. Misafirliğe gidildiğinde koltuklara basarak oynayan bir çocuk, basitçe, çocuk olarak kabul edilmemeli. Bunu yapan çocuğun yapma sebeplerine yönelinmelidir. O nedenle çocukluk çağları üzerinde fazlasıyla yoğunlaşılması gerekir. Klasik rehberlik servisi yanında sınıf ve mentör öğretmen sistemi kurmamız da okul iklimini yumuşatan ve gelişimsel problemlere ışık tutan faktörlerden. Her öğrencimizin bir enstrümana yöneltilmesi, bir buçuk ay gibi kısa sayılabilecek bir sürede yüze yakın sporcu lisansı çıkarmamız, takımdaşlığı, paylaşmayı ve okul için ter dökmenin tatminini yaşatmamız da bu çaba içindi.

Öğrencilerimizin akademik, sosyal ve duygusal gelişiminin sağlıklı olması ve zorlukları en iyi şekilde aşması için bizlere vereceğiniz destek okul iklimini güçlendirecek ve daha hızlı yol almamızı sağlayacaktır. Öğrencilerimizi sevgi ve güven dolu bir geleceğe sizlerle beraber hazırlayacağız. Bizlere duyduğunuz saygı ve güvenin sarsılmayacağına olan inancımla, eğitim felsefemize göstereceğiniz hassasiyet, kuracağımız etkin iletişim ve sıcak okul iklimine katkılarınız için hepinize şimdiden teşekkür ediyoruz.

Öğrencilerimizi 21.yüzyıl yaşam ve kariyer becerileriyle donatmak, geleceğin liderleri, bilim insanları ve dünya ekonomisi içinde rekabet edebilen başarılı, özgüvenli bireyler olarak yetiştirmek öncelikli misyonumuzdur. Bu misyon doğrultusunda sizlere mutlu, gülümseyen, okuluna severek, isteyerek koşa koşa gelen çocuklar vaad ediyoruz. Bu okulun koridorlarında, bahçesinde ve dersliklerinde gülümseyen mutlu çocuklar için uygun , sıcak okul iklimi oluşturmak en öncelikli görevimizdir. Yetkin, deneyimli ve motivasyonu yüksek eğitim kadrolarımızla şu ana kadar bunu başardığımızı düşünüyor, hepinize mutlu , sağlıklı , sımsıcak bir okul iklimi diliyorum.

Saygılarımla…Bahadır KÖPRÜLÜ
Eser Bilim Koleji Müdürü